70

piątek, 21 listopada 2014

5 WSKAZÓWEK POMOCNYCH W WYBORZE IMIENIA DLA NASZEGO PUPILA



















Imię to pierwsze i najważniejsze słowo jakiego uczy się nasz ulubieniec, to ono już na samym początku tworzy zalążek silnej więzi, która łączy zwierzę i człowieka na całe życie. Wybór odpowiedniego imienia dla naszego podopiecznego jest zatem rzeczą niezwykle ważną i wbrew pozorom wcale niełatwą. Jesteś właśnie na tym trudnym etapie? - spokojnie, nie śpiesz się i koniecznie przeczytaj ten post. 


Oto kilka zasad, które z pewnością pomogą Ci w podjęciu tej istotnej decyzji : 




Najlepiej wybrać imię niezbyt długie, ładnie brzmiące i proste w wymowie. Gdy imię jest zbyt długie i co gorsza  trudne do wymówienia np. Tyranozaur, to jasnym jest, że nie będziemy używać go ani często, ani chętnie. Dodatkowo udowodniono, że zwierzęta łatwiej zapamiętują i lepiej reagują na imiona składające się z dwóch sylab. Ta główna zasada doboru odpowiedniego imienia zapewnia nam więc obopólna korzyść- Nam będzie łatwiej je wymówić, a zwierzęciu zrozumieć i zapamiętać.
Jeśli jednak wybrałeś długie i skomplikowane imię i w żadnym wypadku, z różnych względów nie chcesz z niego zrezygnować- dobrym sposobem jest wymyślenie skrótu, którego będziesz używać zamiast pełnej wersji. 
Nasi ulubieńcy są w stanie zapamiętać naprawdę sporą liczbę słów, lecz nie potrafią wyłapać subtelnych różnic między słowami lub dźwiękami o podobnym brzmieniu. Jeśli zatem chcemy uniknąć niepotrzebnych nieporozumień nie powinniśmy nadawać imion brzmiących podobnie do np. komend, które nie wywołują pozytywnych skojarzeń: 'Zostań', 'Waruj', 'Siad', 'Nie', oraz podobnie do imion innych członków rodziny. Wszystkich niedowiarków, którzy sceptycznie podchodzą do teorii, że ich pupil nie będzie potrafił rozróżnić swojego imienia zapraszam do obejrzenia krótkiego filmiku.
(Pies  'Diana', nie słyszy różnicy między swoim imieniem a imieniem 'Ania', rozróżnia natomiast  zupełnie inaczej brzmiące 'Agnieszka' )


                       





Oczywiście wszystko z umiarem! nie mówimy tu o miesiącach, ale kilka dni spóźnienia z pewnością nie zaszkodzi Twojemu nowemu członkowi rodziny. Zwierzęta, tak samo jak ludzie są zupełnie różne i mają swoje 'preferencje', dlatego też, dobrym pomysłem jest spisanie imion które bierzemy pod uwagę i sprawdzenie jak reaguje na nie nasz pupil. Jeśli poświęcicie na ta zabawę trochę czasu, zapewniam Was, że w końcu znajdziecie takie imię, na które Wasz podopieczny zareaguje zaciekawionym spojrzeniem, podniesionymi uszami czy merdającym ogonkiem.









Nazwij swojego nowego pupila tak, być nie wstydził się wołać go w parku czy przedstawiać znajomym. Idealnie byłoby, gdybyś wybrał imię, które będzie Ci się kojarzyło z czymś przyjemnym, miłym. Nie polecamy imion, które z reguły wywoływać będą śmiech (Puchata Poducha, Śmierdziel, Sprośna Kaśka), oraz takich, które na wstępie tworzą negatywny obraz Twojego zwierzaka (Killer, Zabójca). A teraz przyznaj się, wydaje Ci się, że to głupie/banalne? nic podobnego. Zwierzęta mają niesamowitą zdolność wyczuwania dyskretnych emocji w brzmieniu naszego głosu (nawet gdy wydaje nam się, że imię Zabójca nie wzbudza w nas strachu), dlatego też gdy nazwiesz swojego pupila imieniem, które będzie Ci się dobrze kojarzyło, wyczuje on w Twoim głosie czułość, sentyment. (Wiesz już natomiast jakie emocje wychwyci Twój zwierzak gdy nadasz mu prześmiewcze, czy wzbudzające strach imię)





Nie przychodzi Ci do głowy żaden pomysł na imię? Zainspiruj się!
czym?

wyglądem pupila: to najczęstsze kryterium pomagające w wyborze imienia dla swojego pupila. Możecie wziąć pod uwagę wiele cech i zabawić się w skojarzenia: Kolor (np. kremowy- imię Inka, czarny- imię Bambo) struktura sierści (Puszek, Kulka), wielkość (Myszka, Gigant) znaki szczególne ( Łatka, Kropka, Ciapek)

Zachowaniem: to skarbnica pomysłów na imię dla niego. Musimy jednak ( jak wspomianałam w punkcie 3) poświęcić trochę czasu by poznać naszego podopiecznego. 

Strony internetowe- jeśli ani wygląd, ani zachowanie Twojego zwierzaka nie pomogły Ci w wyborze imienia, zajrzyj na strony poświęcone tej tematyce, może coś wpadnie Ci w oko :) np. www.psy.elk.pl/imionapsow/ 



POWODZENIA ! :)





















1 komentarz: