70

sobota, 20 grudnia 2014

AGRESJA- SKĄD SIĘ BIERZE I JAK SOBIE Z NIĄ RADZIĆ (5 zasad)


Dla psów i kotów komunikacja werbalna ma naprawdę niewielkie znaczenie- są one natomiast bezsprzecznymi mistrzami porozumiewania się pozawerbalnego. Nasi podopieczni zwracają szczególną uwagę na mowę naszego ciała, gesty, drobne, niemal niezauważalne napięcie mięśni, mimikę twarzy, a nawet wyczuwają subtelną zmianę zapachu, która następuje po zmianie naszego nastroju. Dla nas, komunikacja niewerbalna nie jest niestety taka ważna. Dowiedz się, jakie to może nieść za sobą konsekwencje. 
Ludzie nie są tak spostrzegawczy jak nasi czworonożni przyjaciele, choć nie jest trudno zauważyć kiedy nasz pies lub kot czuje się zagrożony, zły lub kiedy chce dominować - my zwyczajnie nie zwracamy na to większej uwagi. Ignorując te ważne znaki, nasz pupil czuje się postawiony w sytuacji bez wyjścia w której postanawia użyć bardziej wyrazistych środków przekazu- warczenie, drapanie, gryzienie.
Jeśli np. głaszczemy psa koleżanki, prowadząc z nią przy tym żywą konwersacje, możemy nie zauważyć, że wcale mu się to nie podoba. Oczywiście, zauważymy to po tym, gdy zostaniemy ugryzieni. Pies widząc naszą natychmiastową reakcję i pamiętając brak reakcji na ostrzeżenia, następnym razem może dojść do wniosku : ''Teraz od razu go ugryzę'' - i tak właśnie wyrabiamy w naszych ukochanych futrzakach nawyk agresji.

SYGNAŁY OSTRZEGAWCZE

Pies
  • uszy skierowane do przodu, 
  • sierść na karku nastroszona, 
  • kark wyprostowany, głowa uniesiona sztywno do góry,
  •  ciężki, kamienny wzrok, 
  • ogon wyprostowany, sztywno uniesiony, 
  • ciężar ciała przeniesiony na przednie łapy 
Kot
  • nastroszona sierść na karku i ogonie, 
  • uszy położone do tyłu, 
  • silne, zamaszyste wymachy ogonem, 
  • uderzanie łapami (bez pazurów) 

JAK SOBIE Z NIĄ RADZIĆ? 

1. TY TU RZĄDZISZ-
To pierwsza i najważniejsza zasada- zapamiętaj ją! 
Psy to zwierzęta stadne, stada natomiast rządzą się podstawowym prawem - hierarchią. Osobnik stojący na jej czele (tzw. samiec i samica alfa) zawsze ma największe przywileje, dlatego też, nie powinien dziwić nas fakt, że nasze pupile instynktownie walczą o dominację. Oznacza to, że od samego początku, od szczenięcia musimy wbijać naszemu pupilowi, że to my jesteśmy szefem w tym stadzie i nasze słowo jest święte. Kiedy wołamy naszego zwierzaka, ma przyjść natychmiast, kiedy każemy mu zejść z kanapy, ma to zrobić od razu, kiedy przechodzimy przez korytarz, ma bez chwili zawahania usunąć nam się z drogi. Pies nigdy nie powinien ignorować twojego rozkazu. 
Brzmi przerażająco? nie martw się, raz ustalone pozycje w hierarchii zmieniają się rzadko, a pies ma tendencje do stawiania człowieka w roli przywódcy. Wszystko co musimy zrobić, to nie kazać psu myśleć inaczej, a często to robimy. W jaki sposób? karmiąc go wtedy, kiedy się o to domaga, głaszcząc wtedy, kiedy o to prosi, ustępując gdy nie chce zejść z kanapy (gdy tylko zobaczymy pełne błagania oczy). Robiąc to wszystko, my, uważamy to za dowód miłości, pies- za dowód słabości, a Twoja słabość oznacza, że to teraz on może ustalać zasady.

2. OBSERWUJ I  DAJ MU JAKIEŚ WYJŚCIE
Jak pisałam wcześniej, psy jak i koty często atakują, gdy nie mają wyboru i czują się przyparte do muru. Jeśli dostrzegasz sygnały ostrzegawcze, które świadczą o tym, że zwierzę jest przestraszone, i chce zostać same, rzeczywiście powinieneś się wycofać.

3. KASTRACJA
Agresja częściej pojawia się u samców, spowodowane jest to poziomem hormonu- testosteronu, który ma bardzo duży wpływ na predyspozycje do zachowań agresywnych. Zastanów się nad tym rozwiązaniem.

4. WYBIERZ SIĘ DO WETERYNARZA 
Często zwiększoną agresję obserwujemy, gdy zwierzęciu coś dolega. Dlatego nagła zmiana zachowania, warczenie, niechęć na pieszczoty, drapanie, unikanie kontaktu itp. mogą być objawem choroby.

A Wy? mieliście kiedyś problem z 'utemperowaniem' swojego pupila? jak sobie z tym poradziliście? 


(żródło zdjęcia: http://www.mesageruldecovasna.ro/2013/09/10/)

3 komentarze:

  1. Ostatnio prowadziłam projekt z Paniami z dogoterapii, pokazywały jak traktować psa, by nie zrobił krzywdy, naprawdę super sprawa

    OdpowiedzUsuń
  2. bardzo podoba mi sie twoj blog :)

    http://gabriellle-gabriellle.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń